کفپوش کرج

کفپوش ها معمولا متریال پیش ساخته ای هستند که به عنوان پوشش زینتی یا بهداشتی بر روی کف یک محوطه بویژه بناهای سرپوشیده مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد کفپوش ها در صنعت کفسازی بسیار زیاد بوده و به عنوان یک عنصر مهم در بازسازی دکوراسیون داخلی خانه مورد استفاده قرار می گیرد. البته کفپوش ها انواع زیادی دارند که در زمین های ورزشی و نیز استخرها به کار برده می شوند. در ادامه، انواع کفپوش کرج را بررسی می کنیم.

کفپوش کرج
کفپوش کرج

انواع کفپوش کرج

کفپوش ها با توجه به جنس به کار رفته در آن ها به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند.

کفپوش کرج در ساختمان های مسکونی

کفپوش هایی که در ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند،عموما از جنس های سنگ، لاستیک، پی وی سی، کاشی، چوب ( پارکت و لمینت )، مخمل، موکت و … هستند. هرکدام از این کفپوش ها با توجه به محل و نوع استفاده زیبایی خاص خود را دارند و به منظور خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع کفپوش مسکونی

در زمان های گذشته غالبا از سیمان و یا موزاییک به عنوان کفپوش خانه استفاده می کردند.امروزه به لطف تنوع در تولید، از انواع کفپوش برای پوشش کف استفاده می کنند. سرامیک، پارکت و لینولیوم از کفپوش هایی هستند که در دنیای مدرن امروز بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. انواع پارکت کاربردهای زیادی در صنعت ساختمان سازی و دکوراسیون داخلی پیدا کرده اند که در اغلب ساختمان های مسکونی و اداری نیز مورد استفاده قرار می گیرند. کفپوش هایی که در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند به انواع مختلفی تقسیم می شوند:

 • کفپوش چوبی
 • پارکت چوبی
 • پارکت لمینت
 • کفپوش پی وی سی
 • کفپوش پلاستیکی یا لینولیوم

کفپوش کرج

کفپوش های مورد استفاده در صنعت

کفپوش های این دسته شامل پشم شیشه، نایلون، چوب پنبه، ورق های فلزی، سیمان، بتن، رزین اپوکسی،  کفپوش اپوکسی و.. می باشند که هر کدام کاربرد متفاوتی دارند و در صنایع متفاوت با کاربری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع کفپوش صنعتی

به دلیل جابجایی و حمل مواد سنگین و یا شیمیایی در کارخانجات صنعتی، کفپوش های سرامیکی عمدتا دچار آسیب های زیادی می شوند. ترمیم کفپوش های کاشی و یا سرامیکی هزینه زیادی را برای کارخانه داران به بار می آورد. همین امر موجب استفاده کارخانه داران از انواع کفپوش های صتعی شده تا علاوه بر پوشش کف سالن کارخانه، از زیبایی و هزینه مناسب کفپوش صنعتی استفاده کنند. کفپوش های صنعتی نیز مانند کفپوش های ساختمانی انواع مختلفی دارند:

 • کفپوش های اپوکسی
 • کفپوش پلی اورتان
 • کفپوش ضد اسید
 • نصب کفپوش صنعتی

کفپوش کرج

کفپوش های صنعتی بدون درز- اپوکسی

اپوکسی یک نوع پلیمر است که برای انواع رنگ با خواص مخصوص به کار برده می شود. به منظور ضد آب کردن سطوح، تولید انواع چسب، ساخت ابزار، صنایع الکترونیکی، صنعت ساختمان، هوا و فضا و..  از رزین اپوکسی استفاده می شود. این نوع از کفپوش کرج بر اساس میزان تردد متفاوت و قابل اجرا خواهد بود.

مزایای کفپوش اپوکسی کرج

 • چسبندگی بسیار بالا
 • شست و شوی راحت
 • مقاوت اصطکاکی و مکانیکی بالا
 • سبک و کم حجم بودن این نوع کفپوش از ایجاد هرگونه گرد و غبار جلوگیری می کند.
 • زمان اجرای آن کوتاه بوده و قابل ترمیم سریع و آسان است.

کفپوش ضد اسید

کفپوش های ضد اسید نوع پیشرفته ی کفپوش های اپوکسی هستند که از اضافه کردن مواد، موجب جلوگیری از خوردگی وسایل و تجهیزات صنعتی می شود

کفپوش کرج
کفپوش کرج

کفپوش کرج پلی اورتان

یکی از انواع کفپوش کرج که در زمینه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد، کفپوش های پلی اورتان هستند.  مقاومت این نوع ار کفپوش ها در برابر ضربه و سایش بسیار بالا بوده و در برای استفاده در بیمارستان ها، صنایع بزرگ و کوچک، فرودگاه ها، انبار و … به کار برده می شوند. بی درز بودن این نوع کفپوش کرج موجب می شود مقاومت کف در برابر سایش و ضربه بیشتر می شود

کفپوش کرج

انواع کف پوش های چوبی

کفپوش پارکت کرج

این نوع کفپوش قرن هاست که در اروپا مورد استفاده دارد و به دلیل زیبایی و استقبالی که از آن شده است امروزه در بسیاری از کشورهای جهان مورد استفاده قرار می گیرد. جنس کفپوش پارکت از جنس چوب درختان است. برای تولید پارکت از درخت های متنوعی بهره می گیرند.

چوب درخت کاج، بلوط، افرا و بامبو از جمله این چوب ها می باشد. درختان بامبو و افرا چوب به مراتب مقاومتری نسبت به سایردرختان دارند، بنابر این پارکت تهیه شده از این چوب ها نیز نسبت به سایر انواع آن مقاوم تر است.

برای نصب بهترین نوع کفپوش کرج با گروه معماری چیکا تماس بگیرید.

کفپوش کرج

کفپوش لمینت کرج

کفپوش های لمینت را می توان در حقیقت نوع جدیدی از پارکت دانست، این کفپوش ها از لایه های HDF )high density fiberboard) به معنای تخته های فیبری با تراکم بالا، ساخته می شوند. این کفپوش ها از نظر ظاهری بسیار شبیه به پارکت هستند.

ولی با ورود این کفپوش ها به بازار جهانی ، درصد بسیاری از فروش پارکت های عادی کم شد. چرا که در کنار ظاهری مشابه این نوع کفپوش مزایای بسیاری در مقایسه با پارکت دارد.

کفپوش های پرزدار

موکت ها به عنوان کفپوشی ثابت از سال های خیلی دور، در خانه ها بسیار دیده می شد. حتی امروزه که نوآوری های بسیاری در تولید انواع کفپوش ها به کار رفته، باز هم شاهد استفاده از این مدل کفپوش ها در سطح جامعه می باشیم. البته ناگفته نماند که استفاده از کفپوش های مدرن در حال حاظر خواهان بسیار زیادی دارد ولی با این وجود هیچ کدام از آنها قادر نیستند حس آرامش کفپوش های پرزدار را داشته باشند. استفاده از کفپوش پرزدار بیشتر در جاهای سردسیر رایج می باشد، دلیل این موضوع هم شباهت بسیارزیاد این مدل کفپوش ها به فرش است. زیرا برخی از آنها دارای ضخامت بالایی می باشند و بسیار هم شبیه به فرش طراحی شده اند. بنابراین پیشنهاد می کنیم اگر در مکانی سکونت دارید که از زمستان های سردی برخوردار است، انتخاب کفپوش پرزدار می تواند بهترین گزینه برای خرید باشد.

کفپوش کرج

کفپوش چوبی مهندسی شده

این نوع کفپوش ها از دو یا چند لایه چوب تشکیل شده‌ که به هم چسبانده شده‌اند تا یک پانل تخته کامل به ضخامت 14 میلی‌متر ایجاد شود.این نوع کفپوش ها دارای سه کلاس هستند:

1-سطح متوسط : از 3 لایه تشکیل شده، و لایه سایش 1-2 میلی متر دارد،ساخته شده از چوب هایی مانند بلوط یا چوب درخت زبان گنجشک.

2-سطح خوب:از چوب هایی مانند گیلاس ، راش و بعضی چوب های دیگر ساخته شده .تشکیل شده از 5 لایه و لایه سایش 2-3 میلی متری

3-سطح عالی: از 7 تا 9 لایه به طور معمل یا بیشتر تشکیل شده اند و لایه سایش انها بالاتر از 3 میلی متر می باشد که میتوانند دو یا چند بار سمباده کاری شوند.

با توجه به این که این کفپوش کرج بسیار مقاوم هستند اما نباید از آن ها در مکان های رطوبت دار مانند حمام و یا حتی آشپزخانه هایی که آبریز دارند استفاده کرد .اتاق های نشیمن ،اتاق های خواب و یا ناهار خوری بهترین مکان ها بای نصب این پارکت ها هستند.یکی از مزایای این چوب ها این است که میتوان آن را سمباده زد تا در صورت خراش برداشتن، ساییده شدن یا آسیب دیدن، حالت اولیه آن بازیابی شود.

تفاوت کفپوش کرج و پارکت از لحاظ متریال ساخت

عمده ترین فرق کفپوش با پارکت در جنس مواد سازنده می باشد. ساختار اصلی کفپوش PVC از نوعی پلاستیک فشرده با نام پی وی سی تشکیل شده که نوعی پلیمر است. در حالتی که پارکت لمینت از جنس الیاف فشرده HDF تهیه می گردد که این الیاف از مشتقات چوب است. ساده تر اینکه کفپوش ها از مواد پلیمری ساخته می گردند اما پارکت لمینت ها به نوعی از فراورده های چوب محسوب می شود.

اهمیت این موضوع برای خریداران حائز اهمیت می باشد. جنس مواد به کار رفته در محصول تاثیر مستقیم روی طول عمر، کیفیت و حتی قیمت خرید آن دارد. به طور معمول چوب طبیعی، قیمت بالاتری دارد ولی پارکت از پوب طبیعی نمی باشد و در ساخت آن فراورده های چوبی مورد استفاده قرار داده شده است. پارکت نوعی محصول لایه به لایه می باشد که تحت دما و فشار به صورت یک دست مشاهده می گردد.

پارکت مهندسی چیست | مزایای پارکت مهندسی | ویژگی پارکت چوبی مهندسی شده

دیدگاهتان را بنویسید

دریافت مشاوره