اصول طراحی دکوراسیون پذیرایی

از مهم ترین بخش های موجود در هر خانه، اتاق پذیرایی است که برای دورهمی اعضای خانواده و پذیرایی از مهمان مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل چیدمان و طراحی دکوراسیون این قسمت اهمیت بسیاری دارد. همانطور که در مقاله های قبل به ان اشاره کردیم، طرح ها و ایده های زیادی در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی کرج پذیرایی وجود دارد. مهم ترین نکته در چیدمان این قسمت از خانه، ایجاد همخوانی رنگ ها و مدل های تمام وسایل می باشد.

یک هارمونی زیبا جلوه دوچندانی به پذیرایی خانه شما می دهد. در ادامه متن یک سری نکات هنگام طراحی دکوراسیون پذیرایی برای شما بازگو می کنیم تا خانه زیباتر و مدرن تری داشته باشید. گروه طراحی دکوراسیون داخلی چیکا با کارشناسان متخصص شما را در زمینه طراحی و بازسازی خانه همراهی می کند، فقط کافی است با مشاورین ما در گروه معماری چیکا تماس بگیرید.

طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی

طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی بزرگ

عموما چیدمان فضای بزرگ بسیار راحت تر از فضاهای کوچک است و استفاده از انواع وسایل، اکسسوری و ایده ها در فضای بزرگ نسبت به فضای کوچک آسان تر است اما این نکته را باید در نظر داشت که در طراحی اتاق پذیرایی بزرگ حفظ انسجام در فضای اتاق بسیار مورد اهمیت است.

انسجام در این قسمت با انتخاب رنگ هایی که در مجاورت یکدیگر هارمونی و انطباق بیشتری دارند اتفاق می افتد و به شما کمک می کند فضای مدرن تری داشته باشید. به عنوان مثال رنگ مبلمان، فرش و پرده باید از یک طیف رنگی انتخاب شوند و با یکدیگر تطبیق داشته باشند.

برای طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی بزرگ دست شما در انتخاب و استفاده از انواع مبلمان آزاد است و بدون هیج محدودیتی می توانید از انواع مبلمان در پذیرایی های بزرگ استفاده کنید. در این نوع از دکوراسیون کرج باید این نکته را بدانید که عمق دادن به فضا بسیار اهمیت دارد. برای جان بخشی و عمق دادن به فضایی پذیرایی می توانید از فرش یا کوسن های الگودار استفاده کنید.

 استفاده از فرش علاوه بر گرما بخشی به فضا، موجب عمق دهی به فضا می شود.کوسن های الگودار نیز برای تزئین مبلمان در زیبایی و عمق دهی به فضا نقش مهمی دارند.  برای پذیرایی های بزرگ از تقسیم بندی فضا با استفاده از شلف و پارتیشن می توان استفاده کرد. ایده های زیادی در این زمینه وجود دارد که می توانید با رعایت هارمونی و مدل های یکسان از آن ها استفاده کنید.

طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی

طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی کوچک

نکته ای که برای چیدمان و طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی کوچک بسیار مورد توجه قرار می گیرد انتخاب درست وهوشمندانه وسایل، ایجاد فضای منظم و دور از شلوغی است. از فاکتورهای دیگر برای چیدمان فضاهای کوچک، انتخاب رنگ هایی است که فضا را بزرگتر نشان می دهد. رنگ های روشن انتخاب مناسبی برای این گونه فضاها می باشد چرا که این رنگ ها را فضا را بزرگتر از اندازه واقعی نشان می دهد.

از دیگر رنگ های کاربردی و مورد استفاده در فضاهای کوچک می توان طیف روشن رنگ های خنثی را نام برد. برای خرید مبلمان نیز بهتر است از مدل های ساده و در ابعاد کوچک استفاده کنید. همانگونه که قبل تر به آن اشاره کردیم، ایجاد نظم و عدم شلوغی و بی نظمی از مهم ترین نکات در طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی های کوچک است.

سبدهای حصیری یک المان زیبا و کاربردی در پذیرایی های کوچک است. این المان علاوه بر زیبایی ظاهری که به فضا می دهد، کاربردی نیز می باشد و می توان از آن برای قرار دادن و نگهداری وسایل اضافه استفاده کرد. یکی دیگر از نکات مهم در چیدمان این قبیل فضاهای کوچک استفاده از وسایل چند منظوره می باشد. رعایت این نکات می تواند در طراحی فضایی زیبا به شما کمک کند.

طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی

دکوراسیون حال و پذیرایی مستطیل

نکته حائز اهمیت در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی مستطیل شکل، چگونگی چیدمان پذیرایی است. بوجود آوردن یک محیط دنج در این طراحی بسیار مهم است که محیطی آرامش بخش را بوجود آورد. نحوه چیدمان در این گونه فضاها باید به نحوی باشد که برای رفت و آمد افراد مشکل و مانع وجود نداشته باشد. بهترین دکور در طراحی پذیرایی های مستطیل شکل استفاده از المان های دایره ای شکل است.

یک مثال برای درک بهتر این موضوع، استفاده از مبلمان منحی شکل است. استفاده از میزهای دایره ای شکل نیز در اتاق مستطیل توصیه می شود. برای این نوع چیدمان نیز تقسیم بندی فضا می تواند تاثیر مثبتی در طراحی دکوراسیون داشته باشد.استفاده از فرش مناسب و مبلمان ال شکل از دیگر ایده های کاربردی در این زمینه است.

طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی

نحوه چیپمان پذیرایی

از مهم ترین نکات در طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی، چگونگی چیدمان آن است. چیدمان پذیرایی شامل نحوه چیدمان مبلمان، چیدمان کلی پذیرایی با توجه به سبک طراحی مورد نظر شما می باشد. یک نمونه از انواع دکوراسیون داخلی که برای چیدمان پذیرایی می توان از آن استفاده کرد چیدمان ایرانی است.

در این سبک از چیدمان، استفاده از وسایل تزئینی سنتی جایگاه ویژه ای  دارد. مهم ترین المان در دکوراسیون ایرانی، استفاده از فرش است. فرش هایی با نقش و طرح ایرانی عنصر مهم این دکوراسیون است. به همین منظور از تابلو فرش های تزئینی نیز می توان استفاده کرد.

طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی

رنگ اتاق پذیرایی

از دیگر نکات مهم در طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی، انتخاب رنگ مناسب می باشد. انتخاب این مورد کاملا سلیقه ای است اما برای ایده پردازی و استفاده درست از سلیقه خود باید به یک سری نکات توجه داشته باشید.

نکته اول در انتخاب رنگ دکوراسیون پذیرایی، توجه به ابعاد اتاق است. در فضاهای کوچک بهتر است از رنگ های روشن استفاده کنید تا فضای مورد استفاده خود را بزرگتر نشان دهید. اما اگر با این وجود باز هم تمایل به استفاده از رنگ های تیره دارید، بهتر است از آن برای رنگ های اصلی استفاده نکنید و رنگ های تیره را در کنار رنگ های روشن متنتاسب با آن استفاده کنید. البته این را هم در نظر داشته باشید که اگر میزان نور طبیعی اتاق پذیرایی شما زیاد و کافی است، می توانید با آسودگی از رنگ های تیره استفاده کنید.

اگر غیر از این باشد، توصیه ما به شما استفاده از رنگ های روشن است. چرا که با استفاده از رنگ های تیره، فضای نشیمن و اتاق خود را کوچکتر می کنید. طیف رنگ های روشن و سرد آرامش زیادی به فضا می بخشد. در کنار تمام این نکات، باید در نظر داشته باشید که رنگ مورد استفاده برای پذیرایی باید با سایر المان های مورد استفاده هماهنگی داشته باشد.

اهمیت نورپردازی در دکوراسیون نشیمن و پذیرایی

علاوه بر اینکه خرید وسایل مناسب برای یک دکوراسیون زیبا اهمیت خیلی زیادی دارد داشتن نور مناسب و نورپردازی های اصولی در یک فضا قادر است این زیبایی را بیشتر به چشم مخاطبان آن بیاورد و اگر فضای خانه شما از نورپردازی خوبی برخوردار باشد و بتوانید از پنجره هایی که اندازه های مختلفی دارند و یا از سقف های مختلف مورد استفاده قرار دهید تا نور پردازی های طبیعی هم داشته باشید این نور پردازی ها در دکوراسیون داخلی شما تاثیر مثبت زیادی خواهد داشت.

طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی

کاغذ دیواری اتاق پذیرایی

از جمله المان های مورد استفاده در طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی ، استفاده از کاغذ دیواری مناسب است. اما باید این نکته را بدانید که چه نوع کاغذ دیواری برای استفاده دراتاق نشیمن مناسب است؟ انتخاب این المان باز هم به سلیقه افراد بستگی دارد. اما باید یکسری نکات را در نظر داشته باشید تا بتوانید یک دکوراسیون ایده آل و زیبا داشته باشید.

طراحی سایت در کرج

از نکات مهم در انتخاب کاغذ دیواری ها، توجه به سبک طراحی اتاق پذیرایی است. دیگر ایده مورد استفاده در کاغذ دیواری پذیرایی، این است که برای دیوار اصلی از یک کاغذ دیواری طرح دار و برای سایر دیوارها از مدل ساده در همان طیف رنگی و سبک استفاده کنید. هم چنین می توان برای دیوار اصلی از کاغذ دیواری و برای دیوارهای سایر از رنگ ساده استفاده کرد.

طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی

دیدگاهتان را بنویسید

دریافت مشاوره